Isten hozta a Villányi Dent, Budapest legbarátságosabb fogászatának weboldalán. · Nyitva: H-P 7:30-20.30, Szombat 09-15 · Ünnepi nyitva tartás

A fogmosás helyesen

A tiszta száj nemcsak esztétikus és egészséges. A legtöbb ember jól érzi magát fogmosás után, mert tudja, hogy felfrissült az ínye, üde a lehelete.

Az egészséges fogaknak három alapvető dologra mindenképpen szüksége van:

• a rendszeres, napi legalább kétszeri fogmosásra
• a fogak közeinek rendszeres kitisztítására és
• a szintén rendszeres fogorvosi ellenőrzésre.

A fogmosás (nem) gyerekjáték

A fogmosás elsődleges célja annyi lerakódást eltávolítani fogakról és a fognyakról, amennyit csak lehetséges. A fogkrém ezt a feladatot legsikeresebben a fluor és a mikroszemcsék segítségével teljesíti.
Amint kibújik a baba első foga, mindennapos programmá kell váljék a reggeli és esti fogmosás, még ha kezdetben nem is hasonlít művelet a felnőttek fogmosásához.

Különösen fontos, az esti lefekvés előtti tisztítás. Alvás közben a fogakat védelmező nyál kisebb mennyiségben képződik, így a cukortartalmú lepedék sokkal tovább maradhat savas, és rontja a fogakat.
Szép számban léteznek kimondottan gyermekek számára készülő fogkrémek. Kezdetben puha ruhába burkolt mutatóujjal tisztítjuk meg a gyerek fogát, és csak, amikor hozzászokik a fogtisztításhoz, akkor kezdjük el az igazi fogmosást a gyerekfogkefe segítségével.
A kisgyermekek rendszerint jó mókának tartják, ha már egészen korán maguk próbálhatják megmosni a fogukat, ez azonban nem jelenti azt, hogy nem kell őket sokszor és türelmesen tanítani is. A gyerekek mozgása körülbelül 10 éves korukra lesz annyira ügyes, hogy tökéletesen és megbízhatóan tudják megmosni a fogukat. Addig bizony időnként meg kell nekik mutatni az utánozandó helyes mozdulatokat, és nem szabad elektromos fogkefét a kezükbe adni.

Fogmosás felsőfokon

A fogmosás nem lehet csupán egy tessék-lássék dörzsölés és utána néhány öblögetés. Nem véletlen, hogy ügyesen kell megszerettetni a gyerekekkel is, merthogy a komoly fogmosás legalább 3 percig tartó, kitartó munka. Különösen az esti tisztításnak kell alaposnak lennie, de ha a fogorvosok őszintén bevallják, kiderül, hogy bizony még ők is ritkán mosnak fogat a minimálisan szükséges 1,5 percnél tovább. Ki hallott már fogmosó-óráról? Pedig nem volna haszontalan.
Műgonddal végrehajtott mozdulatok, avagy egy helyes technika

1. – A fogkefét enyhe nyomással 45°-os szögben helyezzük az íny szélére, és a lerakódást apró, lazító mozdulatokkal – az íny széle alatt is – oldjuk. Az erőteljes súrolás nem tesz jót!

2. – A fellazított fogkő eltávolítására húzzuk a fogkefét kb. tízszer az íny irányából a korona felé, mindig pirosból fehérbe. Ezáltal alaposan eltávolítjuk a baktériumokat tartalmazó plakkot.

3. – Ezzel a módszerrel először a felső fogak és az állkapocs külső oldalát tisztítsuk meg. Az egyes tisztítási szakaszok legfeljebb 2-3 fogat foglaljanak magukba.

4. – A fogak belső oldalán is plakk keletkezik, ezért a következő lépésben a belső oldalon is az előzőek szerint járjunk el. A fogkefét enyhe nyomással 45 fokos szögben helyezzük az íny szélére. A fogkövet apró, lazító mozdulatokkal oldjuk, majd távolítsuk el.

5. – Ugyanúgy tisztítsuk meg a metszőfogak belső oldalait, itt azonban a fogkefét merőlegesen tartsuk, mivel így érhetjük el a legalaposabb tisztítást.

6. – Végül a zápfogak rágófelületére kerül sor. Itt kivételesen “súrolhatunk” is.

(Forrás: www.hazipatika.com)

Megosztás:

Hozzászolások nem engedélyezettek.