Isten hozta a Villányi Dent, Budapest legbarátságosabb fogászatának weboldalán. · Nyitva: H-P 7:30-20.30, Szombat 09-15 · Ünnepi nyitva tartás

Mi az a CT felvétel és mikor használjuk?

A CBCT (Cone Beam CT) egy speciális 3D-s képalkotó eljárás, amelyet leggyakrabban a fogászatban és a szájsebészetben használnak. A vizsgálat során a 3D-s kép úgy jön létre, hogy a gép több száz, vagy akár több ezer kis röntgenfelvételt készít különböző szögekből. Ezeket a képeket egy speciális számítógépes program elemzi, kombinálja és megalkotja a háromdimenziós képet.

Miért hasznos a CBCT számunkra?

Ezáltal pontosan láthatjuk a páciens anatómiai struktúráit, így például a fogak helyzetét, a csont vastagságát és sűrűségét, a gyökércsatornák számát, elhelyezkedését és az esetleges olyan kisebb elváltozásokat, melyeket egy hagyományos, panoráma röntgenfelvétellel nem tudnánk azonosítani. Mindez nagyban hozzájárul a pontos diagnózis és a kezelési tervek felállításához, valamint a kezelések sikeréhez.

Biztonságos? Nem túl nagy a sugárterhelése?

A CBCT nagyobb sugárterhelést jelent, mint a hagyományos panoráma röntgen, de ez a magasabb dózis szükséges a sokkal részletesebb 3D-s képek elkészítéséhez. Az orvoslás más területein használatos képalkotó eljárásokkal összehasonlítva a CBCT viszonylag alacsony sugárterheléssel bír. Az mondható el, hogy néhány nap vagy hét alatt hasonló nagyságrendű sugárzás éri a testünket természetes forrásokból. Tehát összességében egy biztonságos diagnosztikai módszerről van szó.

A fogorvos milyen esetekben kérhet CBCT felvételt?

  • Szájsebészet: pl. foghúzás előtt a foggyökerek viszonya anatómiai képletekhez (arcüreg, idegek)
  • Implantáció: pl. rendelkezésre álló csontszövet kiterjedésének, sűrűségének vizsgálata
  • Gyökérkezelés: pl. gyökerek körüli elváltozások diagnosztikája, csatornák lefutásának vizsgálata

Dr. Angyal Ádám

Megosztás:

Hozzászolások nem engedélyezettek.