Sokszor találkozunk azzal a kérdéssel, hogy mi a különbség kézi és a gépi gyökérkezelés között és mikor melyikre van szükség. Ezzel a kis rövid összefoglalóval szeretnénk szemléltetni az eljárások közötti különbséget.
A gyökérkezelés során a fogorvos először megnyitja a fogat, majd speciális eszközökkel eltávolítja a fertőzött vagy elhalt szöveteket és baktériumokat a gyökércsatornákból. Ezután gépi gyökérkezelés esetén motoros eszközök segítségével alakítjuk és tisztítjuk a gyökércsatornákat, hogy megfelelően előkészítsük azokat a gyökértömésre.
Mind a kézi, mind pedig a gépi gyökérkezelés a fog gyökércsatornáinak tisztítására és alakítására szolgálnak az elhalt vagy fertőzött szövetek eltávolítása érdekében. A kézi gyökérkezelés során a fogorvos saját kezével fejti ki a gyökércsatornák kezeléséhez szükséges mechanikus erőt, míg a gépi gyökérkezelés esetén motoros eszközöket, forgó fúrófejeket használ a gyorsabb és hatékonyabb tisztítás érdekében. Lehetővé teszik a gyorsabb kezelést a hagyományos, kézi gyökérkezelési módszerekhez képest, ez főleg több gyökerű fogaknál jelent előnyt. Ezek a speciális eszközök, úgynevezett endomotorok a biztonságos és hatékony használat érdekében fordulatszám és nyomatékszabályozással is rendelkeznek.
Annak a megítélése, hogy a kézi vagy a gépi gyökérkezelésre esik-e a választás, a kezelést megelőző előzetes felmérés, klinikai vizsgálat és röntgenek alapján, mindig az adott esettől függ.
Dr. Zenzerova Anna